• ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

نقاط ضعف و قوت طرح جدید بانکی در مجلس شورای اسلامی از منظر بانک های توسعه ای

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، در تشریح نقاط قوت و ضعف طرح جدید بانکداری در مجلس شورای اسلامی گفت: مجمع عمومی بانک مرکزی در طرح جدید حذف شده که در این زمینه نیاز به تجدید نظر وجود دارد.

به گزارش ایران پارلمان به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، دکتر علی صالح آبادی در پنل تخصصی بررسی طرح بانکی گفت: این طرح واجد نقاط قوت بسیار مطلوبی است و در عین حال می تواند نقاط ضعف در حوزه قوانین را مرتفع سازد.
دکتر صالح آبادی یادآور شد: در بحث مربوط به بانک توسعه ای، انتقاداتی به این طرح وارد است که درباره آنها با مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته شده است. به طور مثال مجمع عمومی بانک مرکزی در طرح جدید حذف شده و هیئت عالی جای آن را گرفته است در حالی که بهتر بود مجمع بانک مرکزی جدا از هیئت عالی مدنظر قرار داده شود. همچنین در طرح جدید بانکی، بانک توسعه ای، یک هیئت امناء دارد که رئیس آن، رئیس جمهور است و رئیس هیئت عالی رئیس کل بانک مرکزی است.
وی افزود: وجود نظارت های موازی در کشور و تداخل نظارت توسط نهادهای مختلف باعث بروز مشکلات برای دستگاه‌های اجرایی از جمله بانکها می شود به نحوی که علاوه بر سازمانهای نظارتی، دیوان محاسبات نیز به موارد تخلف بانک ها ورود کرده که بهتر است با توجه به طرح جدید نظارت بانکی به بانک مرکزی سپرده شود.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: لازم است نظارت دیوان محاسبات و ورود این مرجع تنها در حوزه بودجه بانک ها باشد و بانک ها باید تحت نظارت بانک مرکزی بوده و موارد تخلف آنها در بخشهای قوانین و مقررات توسط این بانک بررسی و دنبال شود.

0 مورد نقد و بررسی

خواندن مطلب بعدی ←

چرا صلاحیت برخی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در اصفهان تایید نشد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *