• ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

چرا صلاحیت برخی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در اصفهان تایید نشد؟

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان گفت: نماینده توانمند کسی است که واجد شرایط ماده ۲۸ باشد، اما واجد شرایط ماده ۲۸ بودن، حداقل امتیاز است و او باید ویژگی‌هایی فراتر داشته باشد.

چرا صلاحیت برخی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در اصفهان تایید نشد؟
شورای نگهبان در خصوص تائید یا رد صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، به دستور قانون اساسی و بر طبق مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ‌اتخاذ تصمیم می‌کند. هیئت‌های نظارت استان‌ها و مرکزی و النهایه شورای نگهبان، در چارچوب این سه ماده، موظف هستند به صلاحیت نمایندگان رسیدگی کنند که در این مدت محدود با توجه به تعداد بالای ثبت نامی‌ها شورای نگهبان اظهار نظر می‌کند.

از این رو مرتضی طبیبی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه اصفهان و رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به روند رسیدگی به اعتراضات رد صلاحیت شدگان اظهار داشت: حدود هزار و ۲۴۲ نفر در استان اصفهان نامزد شده‌اند و این در حالی است که از استان اصفهان تنها ۲۰ نماینده به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می‌کنند. البته اشکال کار، ثبت نامه غیرمتعارف انبوه افراد، بیشتر به خلاءهای قانونی بر می‌گردد و در واقع انتقاد به مجلس شورای اسلامی وارد است که فیلترهای دقیقی را برای کاندیدا شدن مشخص نکرده تا افراد خود را با آن شرایط سنجیده ‌و شخصاً به این نتیجه برسند که برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی صلاحیت‌ها و ویژگی‌های لازم را ندارند.

واجد شرایط ماده ۲۸ حداقل امتیاز است

وی تاکید کرد: افرادی که فکر می‌کنند حداقل‌های شرایط مورد نیاز در قانون مانند یک مدرک کارشناسی ارشد و شرایط سنی برای کاندیدا شدن را دارا هستند، نباید ثبت نام کنند، زیرا نماینده مجلس، باید در یک رشته، تخصص فوق‌العاده داشته باشد، دارای تجربه‌ کافی، شجاعت و درایت، صبر و متانت، برخورداری از هوش متوسط به بالا، تعادل روحی ـ روانی، اطلاعات عمومی در حوزه‌های مختلف دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی باشد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان با اشاره به دیگر شاخصه‌های نمایندگان مجلس، افزود: یک نماینده مجلس به دلیل اینکه قرار است قانونگذار و ناظر به اجرای دقیق قوانین و مقررات توسط دو قوه مجریه و قضائیه باشد، ‌نیاز به داشتن تجربه مفید و موثر هم هست؛ از طرفی نماینده مجلس نباید دلباخته بیگانگان و دشمنان ایران و اسلام باشد و به معنای واقعی کلمه، ‌وطن پرست باشد، به کشور، خاک و آئین خود عشق بورزد و در مقابل دشمن خودباخته و مرعوب نباشد. بنابراین نماینده توانمند کسی است که واجد شرایط ماده ۲۸ باشد، اما واجد شرایط ماده ۲۸ بودن، حداقل امتیاز است و او باید ویژگی‌های پیش گفته را داشته باشد. در غیر این صورت، غاصب یکی از کرسی‌های مجلس خواهد بود و مصالح کشور و منابع ایران را میل یا حداقل حیف می‌کند.

سیر صعودی تحمیل هزینه‌های مادی و معنوی و تعداد نامزدها
وی ادامه داد: در این شرایط ملاحظه فرمائید، انبوه کاندیداهایی که تعداد قابل توجهی از آن‌ها واجد صلاحیت‌های حداقلی نیز نیستند، چه هزینه‌های سنگین مادی و معنوی را بر کشور تحمیل می‌کنند. برای برگزاری انتخابات،‌ مجموعه وزارت کشور، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات درگیر کارند و زمانی که تعداد زیادی برای کاندیدا شدن ثبت نام کنند، قطعاً هزینه‌های گزافی را به کشور تحمیل می‌کنند.

طبیبی با بیان اینکه خصوصیت و تخصص ویژه یا تجربه شاخص و استعداد عالی یکی از پیش‌شرط‌های ورود به حوزه کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی است، تصریح کرد: قانون‌گذاری مطلب مهمی است که همه کشور طبق نظرات نمایندگان عمل می‌کنند، از این رو نامزدهای انتخاباتی باید شاخص و زبده باشند، بنابراین منطقی است که افرادی که این ویژگی‌ها را در حد اعلی ندارند، نباید به خود اجازه‌ کاندیدا شدن بدهند و از طرفی هم افرادی که شاخص، عالی، دارای سلامت عمل، حسن سابقه و خدوم هستند باید به عنوان انجام وظیفه دینی و میهنی، وارد این عرصه بشوند تا بهترین‌ها در معرض انتخاب شدن قرار گیرند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان در ادامه افزود: بسیاری از افرادی که برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند، هیچ سابقه سیاسی، انتخاباتی و فعالیت اجتماعی نداشتند که در مجامع، اجتماعات، گروه‌ها و صنوف شناخته شده باشند؛ بنابراین تحقیق و بررسی ویژگی‌های لازم این افراد و به تعبیر دیگر احراز صلاحیت ایشان، کار بسیار سختی است.

نمره ۱۰ و ۲۰ هردو مدرک قبولی می‌گیرند

وی با اشاره به مواد ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان طبق این سه ماده تک تک کاندیداها را می‌سنجد، درواقع شورای نگهبان مانند یک معلم عمل می‌کند که پایان ترم امتحان می‌گیرد و دانش آموزان برخی کمتر از ۱۰ و برخی نمره ۱۰ و برخی بالاتر و اندکی نیز نمرات بالای ۱۸ می‌گیرند. بدیهی است همه کسانی که نمره ایشان از ۱۰ به بالا است، در امتحان قبول می‌شوند ولی هرگز کسی که با ۱۰ قبول شده با کسی که نمره ۱۹ دارد، مساوی نیستند، نتیجه اینکه کسی نمی‌تواند بگوید همه افراد مورد تائید شورای نگهبان، درجه یک و عالی هستند و اینجاست که مسئولیت مردم، گروه‌ها و جناح‌های سیاسی، مسئولان دلسوز کشور، نظام و اسلام فوق العاده سنگین می‌شود.

طبیبی معتقد است که رأی دادن تنها انجام وظیفه نیست بلکه عمل به یک تکلیف است؛ مردم باید از امروز تحقیق و بررسی کنند که از میان کاندیداهای تائید صلاحیت شده، نامزدهایی را انتخاب کنند که از هر حیث جزء بهترین‌ها هستند.

تائید صلاحیت کاندیدا به معنای «بهترین بودن» نیست

وی یادآور شد: کسی که تائید صلاحیت شود به معنای بهترین بودن نیست، بلکه حداقل‌ شرایط برای نامزد شدن را طبق قانون انتخابات داشته و این امر که در بین تائید صلاحیت شدگان کدام بهترین هستند، وظیفه بسیار سنگین مردم است که با حضور، آگاهی و هوشیاری انتخاب اصلح را داشته باشند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان اصفهان تصریح کرد: فرض بگیرید نظارت استصوابی شورای نگهبان نباشد، در این صورت هرکسی می‌تواند کاندیدای مجلس شود و چه بسا افراد ناشایست رأی هم بیاورند. در این صورت حقوق مردم تضییع می‌شود زیرا یک قوه حکومتی را در اختیار افراد ناشایست بدون فیلتر و بررسی قرار داده‌ایم و این امر در هیچ کجای دنیا جاری و ساری نیست و منطقا قابل قبول نیست چراکه ممکن است فردی دزد، کلاهبردار، اهل رانت، فساد، قاچاقچی، عضو احزاب غیر قانونی معاند، نفوذی، جاسوس، امکان ورود به مجلس قانونگذاری (یعنی یکی از قوای مهم حکومت) را پیدا کند، همه کشورهای دنیا، که تصدی مناصب آنان، بر اساس انتخابات است، مکانیسم کنترل کننده دارند تا اشخاص ناصالح، وارد قوه مقننه و ارکان حکومت نشود.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

نقاط ضعف و قوت طرح جدید بانکی در مجلس شورای اسلامی از منظر بانک های توسعه ای

خواندن مطلب بعدی ←

آزمون علمی انتخابات اولین میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۲۸ آذر برگزار می‌شود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *